Tee ajalugu

Tee tootmine

Tee valmistamise

Valge Tee

Roheline Tee

Must Tee

Oolong Tee

Puerh Tee

Muud Tee

Tee ajalugu

Aastate jooksul on inimesed avastanud palju toiduaineid, mida tarbitakse toidu või jookidena, ja üks nendest on tee.

Erinevate allikate ja iidsete pühakirjade kohaselt algab tee ajalugu umbes 5 tuhat aastat tagasi. Mõned andmed näitavad, et teelehti kasutati varem toidu või ravimina. Ühe legendi kohaselt maitses teed esmakordselt hiina kultuuri üks tähtsamaid kangelasi, põllumajanduse ja meditsiini soosija Shennong. Ükskord reisi ajal kukkus mitu teepuulehte kogemata patta, kus kees vesi. Tõmmis osutus nii maitseküllaseks ja kosutavaks, et Shennongile meeldis see väga ja ta hakkas sellist tõmmist iga päev jooma, pärast mida hakkasid paljud teised seda jooki tarbima.

Teepuude istutamine kasvatamise ja töötlemise eesmärgil algas Hiinas umbes 300 e.m.a. Esialgu serveeriti teed ainult keiserlikes ja kõrgemates ringkondades ning hiljem hakati teelehtedega taimi üha enam kasvatama erinevates piirkondades ja kutseala muutus järk-järgult masstootmiseks. Nii said teetseremooniad üheks Hiina traditsiooniliseks pärandiks ja paljudele on see regulaarne rituaal – ühtedele tervendamiseks ja organismi puhastamiseks, teistele tuju tõstmiseks ja vaimu ergutamiseks.

Jaapanisse sattusid teepuulehed veidi hiljem, millalgi 800ndatel aastatel, ja 1200ndatel hakkasid taimed ise kasvama. 18. sajandil toodi tee Taiwanile ja Jaava saarele, kus algas ka selle masstootmine. Tee hakkas levima ja saavutas ülemaailmse kuulsuse. 17. ja 18. sajandil said teest teada eurooplased ning Indias ja Indoneesias istutati juba esimesed taimed, hiljem tekkisid suured teepõõsaste istandused. Tee avastati ka Inglismaal, Lõuna-Ameerikas ja Venemaal, veidi hiljem hakati teed kasvatama ka Venemaa lõunapiirkondades.

Praeguseks on tee saavutanud ülemaailmse kuulsuse ja paljudes riikides juuakse seda iga päev. Sortide valik on suurenenud, ilmunud on uued tee töötlemise ja valmistamise meetodid ning tootmise ulatus on jõudnud uuele tasemele. Naturaalses tees on suur hulk kasulikke aineid, mille tõttu on sellel positiivne mõju tervisele, ergutades ja tõstes meeleolu, soojendades külmas ja jahutades kuumas, mistõttu selle populaarsus kasvab jätkuvalt.

  Tee tootmine

  Tänapäeva ühiskonnas nimetatakse teeks kuumi ja külmi jooke, mis on valmistatud erinevate taimede ja puuviljade baasil. Aga teeme selgeks, mida võib tegelikult nimetada tõeliseks teeks.

  Tõeline tee on toode, mis on toodetud teepõõsa lehtedest või teepuu, peamiselt hiina teepõõsas (Camellia sinensis) või selle sortidest, mis kasvavad sooja kliima ja piisava niiskustasemega piirkonnas. Need on peamiselt Hiinas, Indias ja Aafrikas asuvad mäenõlvad, kus toodetakse enamus toorainest, kuid seda kasvatatakse ka Jaapanis, Indoneesias, Sri Lankal, Ameerikas ja Venemaal.

  Teelehed korjatakse ja sorteeritakse käsitsi, et koguda võimalikult hoolikalt ja mitte kahjustada lehti. Kõrgeimate sortide puhul kogutakse ainult noored pungad ja 3-4 ülemist lehte. Küpseid lehti kasutatakse 2.-3. sordi jämedama tee valmistamiseks. Tootmise lihtsustamiseks loodi 20. sajandil mehhaniseeritud seade tee kogumiseks, kuid see ei saavutanud kunagi populaarsust, sest kogutud lehed olid halva kvaliteediga. Seetõttu korjavad teemeistrid teed endiselt käsitsi.

  Pärast korjamist algab tee valmistamise protsess. See on iga teeliigi puhul veidi erinev, kuid sisaldab tavaliselt järgmist:

  • Lehtede kuivatamine pehmendamiseks ja liigse niiskuse eemaldamiseks, mis kestab keskmiselt umbes 2-8 tundi.
  • Teelehtede keeramine, segamine mahla eraldamiseks. Toimub käsitsi või spetsiaalsete seadmete abil. Pärast seda algab oksüdatsiooniprotsess (käärimine), tänu millele omandab tee oma ainulaadse lõhna ja maitse.
  • Kuivatamine – peatab tee oksüdatsiooniprotsessi.
  • Pärast piisavat kuivatamist lõigatakse lehed, kui tegemist ei ole tervelehelise teesordiga.
  • Ühes viimases etapis sorteeritakse teed suuruse järgi, vajadusel täiendav töötlus või komponentide lisamine.
  • Lõpuks suletakse tee vaakumpakenditesse säilimise ja edasise müügi eesmärgil.

   Teed liigitatakse mitme omaduse järgi

   Esimene neist on teetaime alusel. Leidub kolm varianti:

   • Hiina;
   • Assami;
   • Kambodža.

   Vastavalt kääritamisastmele on tee jaotatud kuude liiki:

   • pu-erh;
   • must/punane;
   • oolong;
   • kollane;
   • roheline;
   • valge.

   Need on Camellia sinensis’e lehtedest valmistatud klassikalise tee peamised liigid, tulevikus käsitleme neist igaüht eraldi.

   Samuti eristub tee vormi (välimuse) järgi:

   • Lahtine tee. See on kõige tuttavam ja populaarsem, mis on üksikud lehed või nende osad;
   • Pressitud. Seda tüüpi teed omandatakse teelehtede surve all vajutamisel. See protsess annab teed teatud tugeva kuju telliste, pannkookide jms kujul;
   • Seotud tee. Seda vormi peetakse dekoratiivsemaks tee kaunistamise viisiks. Põhimõtteliselt kasutatakse sellise tee jaoks teelehti ja sisse pannakse erinevaid lilli, mis õitsevad pruulimisprotsessi ajal hämmastavalt;
   • Pulbristatud tee. See on loodusliku tee kuivekstrakt, mis lahustub täielikult vees. Välimuselt on see värviline püssirohi või graanulid.

   Valge tee

   Valget teed peetakse kõige väärtuslikumaks ja kallimaks, kuna selle tootmiseks kasutatakse noori pungi (otsi) ja 2-3 noort ülemist lehte, mida kääritatakse nõrgalt, umbes 5-7%.

   Hiinas on 4 peamist liiki valget teed:

   • Bai Hao Yin Zhen (Hõbenõelad) on eliitsort ja seda peetakse üheks parimaks, sest koosneb ainult valitud noortest pungadest.
   • Bai Mu Dan (Valge pojeng) on teine saak, mis on samuti kõrge kvaliteediga. Tootmiseks kasutatakse pungi ja 1-2 ülemist lehte.
   • Shou Mei (Vana mehe kulmud) on valmistatud pungadest, ülemistest ja valminud lehtedest.
   • Gong Mei (Annetus kulmud) on lihtne valge tee, mis sisaldab peamiselt tavalisi lehti ja vähesel määral pungi.

   Mida rohkem pungi tees sisaldub, seda kvaliteetsemaks seda peetakse. Parimad sordid sisaldavad ainult pungi ja lehti. Lisaks nendele liikidele on Sri Lankal, Indias, Tais toodetud mõned uued sordid. Kuid esitatud on peamised liigid.

   Valge tee üks peamisi ideid on säilitada teelehed, eelkõige otsad, mis on kaetud helevalgete ebemetega nende algsel kujul. Seetõttu kasutatakse tee valmistamiseks minimaalseid töötlemisetappe, tavaliselt on see kuhjamine, kuivatamine ja sorteerimine.

   Tee valmistamiseks mõeldud tooraineid hakatakse koguma varakevadel – kui noored pungad ja esimesed lehed ilmuvad teepõõsastele, mis on kaetud valgete ebemetega, et kaitsta varakevadise külma eest.

   Pärast kogumist tooraine närvutatakse ja kuivatatakse päikese all ning vajadusel kuivatatakse veel ahjus. Viimaks toimub teelehtede ja pungade sorteerimine neljaks peamiseks liigiks, alates eliitsest kuni tavaliste valge tee sortideni.

   Valmistatud teel on erakordne kerge värskuse aroom ja läbipaistev tõmmis – kahvatukollasest õrna meevärvini. Valge tee maitse on pehme ja värskendav, küllastunud erinevate toonidega: mesi, õied, puuviljad ja marjad.

   Valget teed peetakse ka kalliks eliitsordiks, sest selles on kõige rohkem toitaineid ja raviomadusi ning kofeiini kogus selles on väiksem kui muudes teeliikides.

   Sisaldus:

   • Parkained (katehhiinid, polüfenoolid, tanniin ja teised).
   • Alkaloidid, nimelt kofeiin (tees on see teiin), millel on kerge toniseeriv toime südame-veresoonkonna ja kesknärvisüsteemi talitlusele.
   • Eeterlikud õlid, mis mõjutavad tee maitset ja aromaatseid omadusi.
   • Suur hulk antioksüdante.
   • Aminohapped, sealhulgas L-askorbiinhape.
   • Vitamiinid: rühmad B, A, C, PP, millel on positiivne mõju juuste ja naha tervisele, vereringe, närvisüsteemi ja seedesüsteemi talitlusele.
   • Mineraalid, nagu kaalium, kaltsium, fluor, fosfor, raud, magneesium ja naatrium.
   • Väiksem kofeiinikogus kui muudes teeliikides. Seetõttu ei ole valgel teel närvisüsteemile tugevat stimuleerivat mõju ja tegu on pigem rahustava joogiga.

   Toitainete kõrge sisalduse tõttu valge tee koostises võime järeldada, et see on väga kasulik ja omal moel erakordne jook. Vaatamata suurele positiivsete omaduste loetelule on valgel teel ka mõned vastunäidustused.

   Roheline tee

   Hiinlased nimetavad rohelist teed tõeliseks teeks, sest Hiinas peetakse seda populaarsemaks ja kasulikumaks kui musta teed (mis saadetakse peamiselt importimiseks teistesse riikidesse).

   Roheline tee erineb mustast teest ja läbib minimaalse kääritamise, tee töötlemise ajal on oksüdatsioon välistatud või vähendatakse selle kestust kahe päevani. Pärast seda peatatakse käärimisprotsess kuumutamisega. Madala kääritamise tõttu (kuni 12%) on teetõmmise värvus helekollasest rohekani. Joogi aroom on peamiselt rohttaimeline ja õieline ning maitset saab muuta. Kõige sagedamini veidi hapukas, kuid mitte mõru, magusate ja õieliste toonidega.

   Teadaolevalt on rohelisel teel ammune päritolu ja hiinlased on seda tarbinud juba sajandeid, üks leitud tõendeid näitab, et teed jõid keisrid Hani dünastia ajal, umbes 300 aastat e.m.a. Arvatavasti on teelehti varem ravimina kasutatud, kuid selle kohta pole seni tõendeid.

   Rohelise tee sordid erinevad nende kasvatamise ja töötlemise viisi poolest. Kuid tee koostis säilitab alati maksimaalse toitainete koguse, mis mõjutavad ka tee maitset ja aroomi.

   Tavaliselt toimub kvaliteetse tee tootmiseks korjamine käsitsi. Mõnikord korjatakse kuni neli korda aastas ja parim tee korjatakse kevadel (aprillis-mais). Järgmistes korjetes võetud teelehed on vähem küllastunud ja ohtrad kui kevadise saagikoristuse ajal, kuid sisaldavad siiski mitmeid kasulikke aineid.

   Rohelise tee sisaldus:

   • Alkaloidid, nimelt kofeiin (tees on see teiin), millel on kerge toniseeriv toime südame-veresoonkonna ja kesknärvisüsteemi talitlusele.
   • Antioksüdandid, mis võivad tugevdada immuunsüsteemi, südant ja närvisüsteemi ning kõrvaldada vabu radikaale.
   • 20 liiki aminohappeid, sealhulgas glutamiinhape, mis aitab taastada närvisüsteemi ja gamma-aminovõihapet, mis stimuleerib aju aktiivsust.
   • Mineraalid: kroom, seleen, mangaan, tsink, fluor, magneesium, kaltsium, kaalium, raud. Kiirendavad ainevahetusprotsesse, parandavad vere koostist ja tugevdavad südamelihast.
   • Vitamiinid: A, C, B, P, F, K, millel on positiivne mõju juuste ja naha tervisele, vereringe-, närvisüsteemi- ja seedesüsteemi talitlusele.

   Roheline tee suudab ergutada, täita organismi energiaga ja suurendada efektiivsust. See parandab meeleolu ja avaldab soodsat mõju tervisele, kuid siiski on vaja juua teed mõõdukalt ning võtta arvesse ka võimalikku kahju organismile ja vastunäidustusi. Soovitatav norm mitte üle 3 tassi päevas.

   Must tee

   Alustame Euroopas kõige populaarsemast ja tuttavamast traditsioonilisest mustast teest, kuigi Hiinas nimetatakse seda tõmmise värvi tõttu punaseks. Seda peetakse kõige levinumaks ja tuntumaks. See on tugevalt kääritatud (oksüdeeritud) 80–90%. Sellest tulenevalt saab tee pruuni või musta värvi kuivadest lehtedest ja tumepunase või oranži tõmmise. Musta tee maitse on küllastunud ja kergelt hapukas, kuid pehme. Mõnedes sortides on see mitmekülgne, paljude nüanssidega: pähklid, mesi, õied ja vürtsid.

   Mustale teele lisatakse ka erinevaid lisandeid, et muuta sort omapäraseks, nagu roosiõied, jasmiin, piparmünt, samuti bergamott või erinevad kuivatatud puuviljad ja marjad, mis annavad teele värvilisema välimuse ja täidavad selle peene maitse ja aroomiga.

   Must tee on oma populaarsuse saavutanud paljude kasulike omaduste tõttu. See võib avaldada soodsat mõju tervisele, aju aktiivsusele, tulemuslikkusele ja palju muud, sõltuvalt konkreetsest sordist. Teel on rikas ja üsna keerukas koostis, mis sisaldab suurt hulka erinevaid aineid, vitamiine, mineraale ja mikroelemente.

   Tee sisaldus:

   • Üks peamisi elemente on alkaloidid, nimelt kofeiin (tees on see teiin), millel on organismile toniseeriv ja kosutav toime.
   • Parkained (tanniin, polüfenoolid, katehhiinid), mis annavad teele kanguse ja hapukuse, avaldavad positiivset mõju soole talitlusele ja on põletikuvastaste omadustega.
   • Vitamiinid A, B, C, K, P, PP.
   • Suur hulk mineraale, nagu kaalium, kaltsium, magneesium, naatrium, fluor ja fosfor.
   • Karoteen, mis aitab parandada naha ja juuste seisundit.
   • Eeterlikud õlid, mis annavad teele ainulaadse aroomi.
   • Antioksüdandid, mis suudavad tugevdada immuunsüsteemi, südant ja närvisüsteemi ning kõrvaldada vabu radikaale.

   Seega, kui selle koostises on suur valik kasulikke omadusi, on tee võimeline organismi soodsalt mõjutama ja aitama ravida teatavaid haigusi. Kuid ei maksa unustada ka võimalikku kahju ja vastunäidustusi – teed ei tohi liigtarbida.

   Oolong tee

   Hiinas on see tee tuntud ka kui “türkiissinine tee”. See on pooleldi kääritatud tee, mis on läbinud spetsiaalse töötlemise. Vastavalt oksüdatsiooni astmele asub oolong rohelise ja punase tee vahel (keskmiselt 30-50%). Tänu arvukatele kasulikele omadustele ja kasulikule mõjule organismile nimetavad mõned teed isegi “noorte eliksiiriks”.

   Erinevalt valgetest teesortidest, kus kasutatakse noori teelehti ja avanemata pungasid, valmistatakse oolongid ainult tervetest mahlastest lehtedest. Üldjuhul kasutatakse kergete (nõrgalt kääritatud) oolongide puhul nooremaid ja värskemaid kevadkorje lehti ning tumedate (tugevalt kääritatud) oolongide puhul sobivad sügisperioodil kogutud valminud lehed paremini, nad ei anna sellist rikkalikku aroomi, vaid ilmekama ja sügavama maitse.

   Pärast koristamist ja päikese käes närbumist läbivad lehed oksüdatsiooniprotsessi korrapärase segamise ja muljumisega. See toob kaasa osalise (ebaühtlase) kääritamise, mis on oolongide põhiomadus. Kui soovitud käärimisaste saavutatakse, kuivatatakse lehed kuumusega, millega oksüdatsiooniprotsess peatub.

   Tõmmise värvus varieerub sõltuvalt tee liigist, nõrgalt kääritatud oolongidel on see kollane, heleroheline või peaaegu läbipaistev. Tumedate oolongide puhul on iseloomulik tõmmise merevaigune, kollakaspruun või mett meenutav värv. Maitse ja aromaatsed omadused on samuti väga mitmekesised ja kordumatud arvukate eeterlike õlide sisalduse tõttu. Heledates oolongides on aroom ilmekas ja väljendunud, domineerivad õite, puuviljade noodid kreemi ja mee nüanssidega, ning maitse on pehme ja sügav, taimsete nüanssidega. Tumedatel oolongidel on täielik ja küllastunud maitse, mis sisaldab mee, šokolaadi, marjade ja puuviljade nüansse. Aroom võib olla mitmekülgne, sisaldades kergeid vürtside, õite, mee või marjade nüansse.

   Tee sisaldus:

   • Polüfenoolid, mis on tugevad antioksüdandid. Neil on põletikuvastane toime ja nad tugevdavad südame-veresoonkonna süsteemi.
   • Kofeiin, millel koos tanniiniga on kerge toniseeriv toime südame-veresoonkonna ja kesknärvisüsteemi talitlusele.
   • Suur hulk eeterlikke õlisid.
   • Vitamiinid A, C, D, E, K, PP, B-rühm.
   • Mineraalid, nagu kaltsium, fosfor, raud, magneesium, mangaan, seleen, tsink, jood.

   Nende toitainete sisalduse tõttu on tee võimeline normaliseerima paljusid olulisi protsesse organismis, toniseerima ja lisama energiat, samuti stimuleerima aju ja isegi aeglustama vananemisprotsessi. Kuid jooki ei tohi liigtarbida, soovitatav kogus kuni 3-4 tassi päevas.

   Puerh tee

   Paljude sajandite jooksul on tee pu-erh saavutanud kogu maailmas populaarsust tänu oma ebatavalisele välimusele, paljudele kasulikele omadustele ja erakordsetele maitseomadustele, mis eristavad seda kõigist teistest teeliikidest.

   Pu-erh on laagerdunud, kääritatud tee, mis valmib valmis pressitud kujul. Erinevus pu-erhi ja teiste teeliikide vahel on selle valmistamise tehnoloogias, kui teelehed läbivad mikroobse kääritamise protsessi hallitusseente toimel. Muuhulgas jaguneb pu-erh kahte liiki, olenevalt oksüdatsioonimeetodist.

   Esimene liik on shen pu-erh (nimetatakse ka tooreks või roheliseks), mis ilmus mitu sajandit tagasi. See läbib pika loomuliku kääritamise ja seda peetakse kallimaks. Aastate jooksul suureneb sellise tee väärtus, sest kasulikud ja maitseomadused paranevad. Parimat teed peetakse “seisnuks” vähemalt 10 aastat. Vanemad variandid on väga haruldased ja maksavad palju rohkem.

   Teine liik, shu pu-erh (küps või must) on noor pu-erhi liik, sest selle tootmine algas 20. sajandi 70ndatel aastatel. Tänu infrastruktuuri arengule ja kiiremale transpordile ei olnud pu-erhil aega soovitud tasemeni käärida. Selle tulemusena muutsid teemeistrid tootmistehnoloogiat ja hakkasid teed allutama kunstlikule (kiirendatud) kääritamisele, mis vähendas oluliselt pu-erhi tootmisaega. Sellest tulenevalt osutub tee sarnaseks shen pu-erhiga, kuid selle tootmiseks kulub vähem ressursse ja seetõttu on hind taskukohasem.

   Pu-erhi esineb mitmel kujul. Põhiliselt pressitakse pu-erhi kamaka, pätsikese, kera või väikese tuocha kujul. Kuid on ka lahtist pu-erhi, mida kohtab harvemini, kuid seegi on juba levinud kogu maailmas.

   Teel pu-erh, olenemata kääritamisviisist või väljastamise vormist, on palju positiivseid omadusi ja see on organismi tervendamise abivahend. Arvatakse, et pu-erh suudab paremini toniseerida ja ergutada kui muud liiki teed, samas võib sellel olla ka rahustav ja teadvust klaariv toime.

   Sisaldus:

   • Polüfenoolid, mis on tugevad antioksüdandid. Neil on põletikuvastane toime ja nad tugevdavad südame-veresoonkonna süsteemi.
   • Alkaloidid. Teiin, teobromiin ja teofülliin, millel on kerge toniseeriv toime südame-veresoonkonna ja kesknärvisüsteemile.
   • Vitamiinid A, C, E, P. Aeglustavad vananemisprotsessi, tugevdavad immuunsüsteemi, avaldavad positiivset mõju naha ja juuste seisundile.
   • Mineraalid, nagu kaalium, kaltsium, fluor, kroom, mangaan, magneesium, tsink jt.
   • Aminohapped (valgud).
   • Sahhariidid. Need aitavad vähendada liigse rasva taset, normaliseerida ainevahetust ja eemaldada organismist toksiine.

   Enne tee joomist on vaja tutvuda võimalike terviseriskide ja vastunäidustustega. Soovitatav on juua teed mõõdukalt, mitte rohkem kui 3-4 tassi päevas.

   Muud tee

   On palju teisi jooke, mida nimetatakse ka teeks, sarnase valmistamismeetodi tõttu, pruulides taimseid koostisosi kuumas vees. Sellised teed on tisaanid ja neid valmistatakse erinevatest ürtidest, lilledest, marjadest ja puuviljadest.

   Nendel ravimtaimede kogudel on palju huvitavaid lugusid. Mõned neist ütlevad, et taimseid jooke on tarbitud mitu tuhat aastat tagasi. Ja peamine nendes lugudes on see, et iidsetest aegadest on inimesed õppinud määrama mitte ainult valitud taimede maitseomadusi, vaid ka raviomadusi.

   Nende teede valmistamiseks ei kasutata mitte ainult ürte või puuvilju, vaid ka juuri, seemneid või puukoort. Nüüd võib turult leida nii puhtaid preparaate vaid ühest kindlast koostisosast kui ka erinevate ürtide, lillede ja puuviljade segusid, mis on samuti väga populaarsed.

   Tisaanide hulka kuuluvad sellised tuntud teed nagu rooibos, hibisk ja mate. Neid segatakse sageli ka erinevate lisanditega, et pakkuda teesõpradele erinevaid maitseprofiile.

   Hoolimata asjaolust, et tisaanid erinevad kardinaalselt teelehtedest valmistatud teedest, on igal neist oma kasulikud ja ravivad omadused. Lisaks sellele ei sisalda peaaegu kõik tisaanid kofeiini ja sobivad laiemale tarbijaskonnale.

   Sellistel ürtidest, lilledest, puuviljadest ja marjadest valmistatud ürdisegudel on palju positiivseid mõjusid. Tänu suurele toitainete, vitamiinide ja mineraalainete sisaldusele on tisaanid:

   • Peetakse antibakteriaalseks ja põletikuvastaseks.

   • Võib aidata seedeprobleemide korral ning puhastada keha jääkainetest ja mürkidest.

   • Aidake leevendada stressi, lõõgastuda ja parandada une kvaliteeti.

   • Toniseerib ja annab kehale pikaks ajaks energiat.

   • Külmal aastaajal hoiavad need soojas ning palava ilmaga värskendavad ja kustutavad janu, sest paljusid saab valmistada ka külmalt.

   • Need parandavad üldist tervist ja tugevdavad immuunsüsteemi.

   Tisaned on imelised, meeldivad ja tervislikud joogid. Siiski on oluline meeles pidada, et suurtes kogustes võivad isegi nii head tooted olla tervisele kahjulikud. Seetõttu on vaja jälgida mõõdukust ja mitte neid jooke kuritarvitada. Soovitatav kogus on mitte rohkem kui 3-4 tassi päevas.

    Tee valmistamine

    Teejoomisest maksimaalse kasu saamiseks peab see olema korralikult ette valmistatud, sest vale valmistamine võib ära rikkuda isegi hea eliittee. Valmis joogi kvaliteeti mõjutavad nõud, vesi ja muidugi keedetud vee temperatuur, mis on valitud tee valmistamiseks. Seetõttu tuleks siin järgida ka mõningaid reegleid.

    Teejoogi valmistamiseks on soovitatav kasutada ainult puhast vett (pudelis või filtreeritud), millel on madalaim erinevate lisandite ja mineraalide sisaldus. See aitab edasi anda tee tõelist maitset ja aroomi.

    Parimaks tee valmistamiseks peetakse Yixingi savist ja portselanist valmistatud nõusid, kuid hästi sobivad ka kvaliteetsed klaasist ja keraamilised nõud.

    Valmistamise temperatuur võib varieeruda ka sõltuvalt tee liigist ja konkreetsest sordist. Kuid siin on põhilised juhised.

    • Rohelist, valget ja kollast teed valmistatakse temperatuuril 70-85 °C, sest keev vesi võib hävitada kõik selliste teeliikide kasulikud omadused.
    • Punane/must ja oolong – 80–95°С.
    • Pu-erh – 100°С.

    Hiina teetraditsiooni kohaselt tuleb esimene keedutäis kohe ära kallata, niiviisi pestakse teest välja võimalik tolm ja mustus. Nõud tuleb soojendamiseks ja desinfitseerimiseks samuti üle valada keeva veega. Pärast nende lihtsate soovituste järgimist võite jätkata tee valmistamise protsessi.

    Lahtise lehttee valmistamiseks on kaks võimalust:

    1. Eurooplastele tuttavam tõmmise tegemise viis.
    2. Traditsiooniline Hiina viis voolava veega.

    Tee valmistamine tõmmise tegemisega

    Tõmmise valmistamiseks nõudmisel on vaja vähem teed, kuid valmistusaeg suureneb. Paljudele on see meetod tuttav, tuleb lisada teekannu vajalik kogus teed ja valada peale keeva vett. Sõltuvalt vee sordist ja mahust kulub 250 ml vee kohta keskmiselt umbes 3-4 grammi teed. Tõmbeaeg sõltub individuaalsetest eelistustest, tavaliselt 2-3 minutit. Kangema joogi saamiseks tuleks tõmbeaega pikendada või kasutada rohkem teepaksu. Soovitud tõmmise saavutamisel valatakse tee tassidesse või kaussidesse. Protseduuri võib korrata 2-4 korda, suurendades tõmbeaega.

    Tee valmistamine voolava veega

    See meetod sobib peamiselt Hiina suurte lehtedega teesortidele. Tõmmise tegemise viisist eristub see teepaksu korduva kasutamise võimalusega (5-10 korda). Valmistamiseks kasutatakse teekannu või gaiwanit. Valmistusaeg algab 10-20 sekundist ja võib ulatuda 1-2 minutini, sest iga järgneva korraga suureneb valmistamisaeg 5-10 sekundi võrra. Joogi soovitud kontsentratsiooni saavutamist reguleerivad ka valmistusaeg ja teepuru kogus.

    Nüüd olete tutvunud põhiteabega Hiina teede kohta ja saate oma teetseremooniaid enesekindlalt läbi viia. Ilusat teeõhtut!

    0