Üldine informatsioon

Eeterlik õli on lenduv õline vedelik, millel on püsiv lõhn, tugevad füsioloogilised ja farmakoloogilised omadused. Seda saadakse taimede erinevatest osadest vee destilleerimise, pressimise või ekstraheerimise teel. Kõigi toitainete säilitamiseks ja toote parima kvaliteedi saavutamiseks valitakse tootmisviis sõltuvalt taimest. Eeterlikud õlid on keemiliste ühendite segu ja nende koostises on süsivesinikud, estrid, alkoholid, ketoonid, laktoonid, aromaatsed komponendid ja muud ained.

Eeterlike õlide peamine omadus ja nende erinevus baasõlidest on aurustumine (kiiresti aurustumise omadus) toatemperatuuril, millega kaasneb omapärane aroom. Need lahustuvad ideaalselt rasvastes õlides, eetrites, alkoholis ja vahas, kuid ei lahustu vees.

Kuna eeterlikud õlid on tõelised bioloogiliselt aktiivsed ained, on neil kehale palju kasulikke omadusi ja neil on palju erinevaid kasutuskohti:

  • meditsiinis;
  • toiduainetööstuses toidu- ja maitselisanditena;
  • kosmeetikas – parfüümide ja kosmeetikatoodete komponendid;
  • aroomiteraapias;
  • lahjenditena koduses kasutuses.

Eeterlikud õlid võivad avaldada kehale soodsat mõju, tõsta meeleolu ja parandada aju aktiivsust. Paljudel eeterlikel õlidel on antibakteriaalne, antiseptiline ja põletikuvastane toime. Nad võivad vaigistada valu, toniseerida või rahustada, kuid tasub meeles pidada, et eeterlikud õlid ei ole ravimid, vaid ainult abivahendid elukvaliteedi parandamiseks.

    Ettevaatusabinõud ja soovitused

    Vaatamata eeterlike õlide kasulike omaduste suurele loetelule tuleb neid käsitseda väga hoolikalt. Eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud vedelikud, nii et lahjendamata kujul võib neil olla ärritav mõju nahale ja limaskestadele. Organismi kahjustamise vältimiseks tuleb järgida mitmeid ettevaatusabinõusid.

    • Nahale ei tohi puhtal kujul eeterlikku õli peale kanda, see tuleb eelnevalt lahjendada baasõliga (transpordiõliga): oliivi-, kookose-, avokaado-, jojoobi- jt.
    • Keelatud on sisse võtta eeterlikku õli puhtal kujul, sest see võib põhjustada rasket mürgitust.
    • Seespidine kasutamine on lubatud ainult toiduainete või ravimite koostises.
    • Silma sattumist tuleb vältida.
    • Hoida lastele ja loomadele kättesaamatus kohas.
    • Kasutada ettevaatlikult rasedatel, eakatel ja alla üheaastastel lastel.
    • Ei tohi kasutada individuaalse talumatuse korral.
    • Soovitame enne kasutamist konsulteerida arstiga.

    Eeterlike õlide kasutusviisid

    • Tänapäeva maailmas on kõige populaarsem eeterliku õli pihustamine spetsiaalse ultrahelidifuusori abil. Selle seadmega on ruumide aromatiseerimise protsess kõige lihtsam ja ohutum ning reguleeritav. Valitud difuusorisse tuleb valada vajalik kogus vett ja lisada umbes 2-3 tilka eeterlikku õli 200 ml vee kohta (sõltuvalt ruumi pindalast ja vee mahust võib seda kogust suurendada või vähendada). Pärast seda tuleb seade võrgus sisse lülitada ja valida soovitud režiim. Difuusor hakkab ühtlaselt pihustama vee ja eeterliku õli osakesi, niisutades seeläbi õhku ja täites ruumi meeldiva aroomiga.
    • Eeterlike õlide kasutamine aroomilambi (suitsutuspanni) abil kausi kujul, kuhu valatakse vesi ja lisatakse eeterlik õli, mille järel asetatakse selle alla küünal umbes 10 cm kaugusele kaussi. Järk-järgult hakkab õli vee soojendamise käigus aurustuma ja täitma õhu eeterliku õli aroomiga. Vajalik veekogus on vähemalt 50 ml. Ärge jätke lampi järelevalveta.
    • Massaaži ajal tugevdavad eeterlikud õlid tervendavaid omadusi ja parandavad naha seisundit. Massaažis kasutamiseks lahjendage 3-5 tilka eeterlikku õli 15-20 ml baasõliks (oliivi-, mandli-, avokaado-, virsiku- jt) ja segage segu korralikult. Õli tuleks valida peamiselt lõhna järgi, et massaažiprotseduur oleks meeldivam. Pärast segu ettevalmistamist saate seda masseerides kanda selja, rindkere ja jalgade nahale õrnade tõmbeliigutustega, nautides samas meeldivat aroomi. Eriti hästi sobivad muskaatpähkli-, tsitruse-, jasmiini-, roosi- või sandliõlid.
    • Aromaatne vann on suurepärane võimalus kasutada eeterlikke õlisid stressi maandamiseks ja meeleolu tõstmiseks ning lihaspingete leevendamiseks. Enne aroomivannide võtmist tuleb end pesta. Vee temperatuur ei tohi olla kõrgem kui 38 °C ja madalam kui 10 °C. Enne vanni lisamist on vaja eeterlikku õli lahjendada baasõliga. Selleks sobib ka mesi, koor või piim. Proportsioon on umbes 6-8 tilka õli 2-3 tl baasõli kohta. Protseduuri soovitatav kestus on 15-20 minutit ja mitte rohkem kui 3 korda nädalas. Pärast vanni võtmist ei ole soovitatav kasutada pesuvahendeid, et säilitada eeterlike õlide imendumise protsess naha kaudu. Ärge minge välja tunni jooksul pärast protseduuri.
    0